Jarní vínovíkend 2016 – Žernoseky

Jarní vínovíkend 2016 – Žernoseky

Letošní jarní akci bez dětí jsme pojali opět ve víně. Tentokrát, i přes počáteční nedůvěru, jsme vyrazili do severních Čech – do Žernosek. A musím říct, že jako jo…:-)

Po poměrně složitém řešení ubytování a programu ochutnávek,  jsme nakonec sehnali nocleh v Opárnu. Akorát na prochajdu do Žernosek. Rozhodně jsme nezanedbali domácí přípravu. Dle výběru Máry, jsme nakoupili  mělnická a roudnická vína – cca 20 druhů:-)  A páteční večer jsme na terase penzionu koštovali a koštovali.

Ráno, po snídani jsme prochajdou vyrazili do Velkých Žernosek. Přívoz (parník, účastníci vědí…) nám frnknul před nosem. Ale vrátil se pro nás. Od přívozu bylo kousek na Žernosecké vinařství. Tady byla první ochutnávka s výkladem historie vinařství v těchto končinách a prohlídka sklepů. A pan průvodce byl opravdu veselá kopa. Rozhodně jsme se nenudili a výklad i prohlídka byly opravdu „svérázně“ pojaté. Vtipnou perlu na závěr obstarala Terka:-)

Odtud hned „za rohem“, jsme měli domluvenu další ochutnávku, s obědem. U Mikulenků byla také dobrá vína a výborný oběd. Hezky jsme si zde „přiživili“ hladinku, prohlédli sklep a ochutnali i místní „Portské“.  V dobré náladě jsme se vypravili opět na parník a namířili si to do Malých Žernosek do vinařství u sv. Tomáše. Tady jsme také popili, prohlédli si sklepy a vyrazili zpět do Opárna. Cestou jsme si dali občerstvovací pauzičku na zakoupené víno a stavili se na večeři. Pak jsme ještě vyšli omrknout zříceninu Opárno. Večer jsme příjemnou celodenní únavu završili další ochutnávkou vín na terase penzionu.

V neděli ráno, po snídani a odevzdání penzionu jsme se rozprchli. Pár nás ještě vyrazilo na výlet na Košťálov. Nedalekou zříceninu. Cestou, při výstupu a nahoře jsme (mimo řidičů)  opět ochutnávali víno. Popíjením ze skleniček jsme si získali dost velkou pozornost a údiv kolemjdoucích:-)

Našel jsem si i pár krabek:-)

No a víkend jsme ukončili stejkem k obědu ve Steakgrilu.  Prostě paráda! A pak už jen vyrazit k domovu a vyzvednout děti…

Původně jsme se trochu vín z těchto lokalit báli. Očekávali jsme kyselejší a trpčí vína. Přeci jen, Morava je Morava. Ale myslím, že jsme byli všichni mile překvapeni. Dokonce i já (mám rád sladší) jsem byl dost mile překvapen a spokojen. Žádné víno mi nepřišlo špatné, nebo kyselé. Nevím přesně, ale ochutnali jsme přibližně 20 druhů lahvovaných Mělnických a Roudnických. A přibližně cca 15 druhů místních, Žernoseckých.

Myslím, že se do těchto končin vrátíme. Je tu opravdu parádní krajina, příroda, dobré víno. A je to kousíček od domova… Bude tu i parádní vyžití pro děti.

No prostě jsme poznali parádní místo, hezky si to užili, popili vínečko, popovídali si a užili si fajn víkend. A v klidu, bez dětí, což se také počítá…:-)))

A pár technických údajů: Sešlo se nás 16 kousků:-) Navzdory deštivé předpovědi, bylo naprosto parádní, slunečné počasí, teplota se blížila ke 30°celsia. I večery teplé. Okolo řádily bouřky, průtrže a krupobití. Ale nám se vše vyhnulo, ani nekáplo, takže po všech stránkách super. Sjeli jsme se v pátek 27.5. 2016 a do neděle si tady užívali:-)

No, už se těšíme na další společné akce.